Digital FRAME - MiniCommander
Naučte Váš fotorámik zapnúť sa ako sa patrí


Fotorámik je momentálne dosť módna vec a pomaly ale isto sa šíri do našich domácností. Existuje mnoho verzií a ten môj trpel jendným zauímavým neduhom. Po vypnutí a zapnutí si nepamatal,čo má robiť. Stále nabiehal do režimu, v ktorom očakával stlačenie tlačítok či povely od dialkáča na spustenie zobrazovania fotiek.

Považoval som to za nedostatok a rozhodol som sa ho vyriešiť. Po rozobatí som však skromne odhadol, že preprogramovanie originálu nepipadá do úvahy.... takže ostalo iba neaké externé riešenie. Rozhodol som sa pre riadenie cez dialkáč, vzhľadom na minimalizáciu prípojných bodov, univerzálnosť ale aj jednoduchosť a kompatibilitu. Celá myšlienka je založená na tom, že rámik dialkáčom "naučíme" čo má robiť.

Celé to teda pracuje takto : Po zapnutí rámiku externý procesor odpočúva povely od diaľkového ovládania a učí sa ich. Po vypnutí a znovuzapnutí rámčeku ich potom jednoducho zopakuje tak, že ich rámiku "podhodí" akoby prišli od diaľkového... Výsledok je potom taký, že prvýkrát po zapnutí rámčeku ho normálne cez diaľkové naprogramujete, ako doteraz zakaždým po zapnutí. A to je všetko. Každé ďalšie zapnutie už bude rámik automaticky riadený externým mikrokontrolérom a začne "sám od seba" zobrazovať akoby si pamätal, čo má robiť.

Zariadenie je realizované mikrokontrolérom ATMega88, ktorý disponuje dostatočnou kapacitou pamäte programu, ako aj EEPROM pre naučené povely. Jediná ďalšia externá súčiastka je malý bzučiak, ktorý slúži ako spätná väzba pri programovaní a podobne. Ten je samozrejme možné vynechať, ak ho nepožadujete, alebo nahradiť LED diódou s odporom v sérii pre tzv. tichý režim.... Zapojenie využíva IR snímač fotorámiku na odpočúvanie, ale zároveň aj na riadenie rámiku, ako aj na svoje vlastné napájanie, ktorým parazituje na fotorámiku. Samozrejme to vyžaduje mať IR snímač s výstupom typu "open collector". Podmienkou fungovania je , že ak začne mikrokontrolér riadiť rámik, nesmie sa mu do toho miešať diakláč, ale to je asi logické a samozrejmé ....

Funguje to takto :

UČENIE:
Po zapnutí rámika mikrokontrolér prechádza automaticky do režimu učenia sa. Dvakrát rýchlo pípne a čaká. Ak sa v priebehu niekoľkých desiatok sekúnd začne rámik ovládať dialkáčom, mikrokontrolér spozná že ho akurát chceme naučiť neakú fintu a všetky povely od dialkáča si pozorne zapisuje do svojej EEPROM. Toto sa dá ukončiť troma spôsobmi, a to ak prekročíme max. možný prípustný počet povelov, ktoré sa zariadenie dokáže naučiť, v tejtoverzii 100, procesor rýchlo zapípa 5x a ukončí učenie sa. Druhý spôsob je prirodzené ukončenie programovania - fotorámik už robí čo chceme a niet dôvod dávať mu ďalší povel diaľkáčom. V tomto prípade proste treba chvíľku počkať,procesor rozpozná po niekoľkých desiatkách sekúnd že je čas ukončiť učenie a zapípa 4x. Posledný spôsob je vypnutie fotorámečku.

AUTOMATIKA:
Po zapnutí rámika mikrokontrolér prechádza automaticky do režimu učenia sa. Dvakrát rýchlo pípne a čaká. Ak však do niekoľkých desiatok sekúnd nepríde žiaden povel od diaľkáča, mikrokontrolér prejde do režimu, kedy prebere riadenie nad fotorámikom, 3x rýchlo pipne a zaňe fotorámiku posielať naučené príkazy, akoby išli z diaľkového. Príkazy vysiela zhruba v sekundových intervaloch, čo bolo pre môj rámik akurát postačujúce pre jeho reakcie. Po vyslaní všetkých naučených príkazov automaticky ukončí svoju činnosť a až do ďalšieho vypnutia fotorámiku je neaktívny.


Prvý funkčný prototyp :



DigitalFrame Schéma (Klikni na obrázok pre jeho zobrazenie v plnom rozlíšení):

Poznámka :
Vzhľadom na množstvo rôznych štandartov a kódovaní používaných na IR riadenia, je možné že pre iný typ Fotorámiku ako je ten, ktorý mám ja, bude potrebné urobiť iný program do mikrokontroléra, umožňujúcim komunikovať s fotorámikom iným štandartom.

Zopár tipov na záver :
1, Zariadenie sa dá použiť aj s inými elektrospotrebičmi, kde by prišlo vhod, aby sa po zapnutí "naprogramovali".
2, Po doplnení zariadenia vlastným IR snímačom a vysielačom je to možné použiť ako úplne nezávislý systém , ktorý najprv "naučíme" čo robiť a potom ho ako neaký prehrávač použijeme pre zopakovanie akcie so spotrebičom.
.
Vygenerovanďż˝: Fri Sep 13 12:24:48 2024