Happy JTAG AVR interface

AVR rodina risc mikropočítačov ponúka elegantnú možnosť pracovať so zdrojmi mikropočítača cez JTAG rozrhanie. K tomu je potrebný však externý HW na prepojenie PC so samotným "target" AVR systémom. Preto sa dosť často osadzujú takéto systémy priamo JTAG konektorom. Ak ste však v situácii, keď chcete pracovať so systémom "na mieste finálnej inštalácie u zákazníka", v mnohých prípadoch môže byť prístup k JTAG konektoru obtiažny, alebo nevhodný. V takomto príade je vhodnejšie použiť USB interfejs a nachať celú prácu na sopftware.

To je dôvod, prečo vzniklo uvedené zariadenie. Neponúka závraty výkon sofistikovaného HW, je však mimoriadne jednoduché. Na komunikáciu s USB sa často osadzuje do designu FT232 a preto som sa rozhodol ho použiť okrem jeho štandartnej funkcie sériovej komunikácie s AVR aj na emuláciu JTAG interfejsu. K jeho prevádzke je volne k použitiu aj program na PC umožňujúci v tejto verzii aspoň základné operácia, ako je napríklad download softweru do AVR. V budúcej verzii je plánované aj jeho doplnenie o mozňosť priamej komunikácie s AVRStudiom a implementácia on chip JTAG DEBUGu z AVRStudia.

Samozrejme ze vykon nie je zrovnatelny so specializovanym JTAG hardwarom, avsak je dostatocny napriklad na prvotne nahratie niektoreho z "bootloaderov" do noveho AVR priamo v target aplikacii.

Zapjenie je naozaj jednoduché (Klikni na obrázok pre zobraazenie v plnom rozlíšení):


Schéma zapojenia v KiCad je tu :


Keďže sa jedná o free CAD návrhový systém KiCAD, je potrebné pred otvorením schémy v ňom pridať do knižníc aj uvedené knižničné súbory.

Program na emuláciu JTAG na uvedenom zariadení je tu :

Táto verzia uź nie je ďalej vyvíjaná ani podporovaná, pretože existuje novšia verzia , pozri si HappyJTAG2 stránku !
.
Vygenerovanďż˝: Tue Jul 16 16:25:47 2024